Gibanje
trošarinskih izdelkov med državami članicami
|
Prejšnji Na vrh Naslednji |
Osnovni scenarij
Osnovni EMCS poslovni scenarij zajema gibanje trošarinskega blaga znotraj meja Evropske unije. Vključuje transport blaga pod režimom odloga plačila trošarine med gospodarskimi subjekti (pošiljateljem in prejemnikom) preko ustreznih pooblaščenih organov države članice (MSA) in Nacionalne trošarinske aplikacije (NEA).
V primeru mednarodnih gibanj morata biti pošiljatelja in prejemnik registrirana v podatkovni zbirki sistema za izmenjavo troššarinskih podatkov (SEED) s strani njunih DČ.
V primeru nacionalnih gibanj je potrebno da sta pošiljatelj in prejemnik registrirana v nacionalnem sistemu E-TROD.
Tako pošiljatelj kot prejemnik morata biti prijavljena v podatkovno bazo Sistema za izmenjavo trošarinskih podatkov (SEED).
Za več informacij glej Gospodarski subjekti.
Postopek gibanja EMCS vsebuje naslednje korake:
1. Pošiljatelj predloži osnutek e-TD z uporabo sistema EMCS pristojni državi članici odpreme (aplikacija). Poleg tega priskrbi zavarovanje za gibanje. Poleg pošiljatelja je lahko izdajatelj zavarovanja tudi prejemnik, lastnik blaga, prevoznik ali pa se omenjene osebe dogovorijo za skupno zavarovanje.
2. Pristojna uprava države članice odpreme v preveri in potrdi osnutek e-TD glede na podatke v podatkovni bazi SEED/E-TROD in morebitne dodatne nacionalne podatke.
Validacija osnutkov elektronskih dokumentov
3. DČ odpreme preveri ali so izpolnjeni pogoji za avtomatsko prepustitev. V koliko za pošiljatelja ni ustvarjen ukrep časovnika za odpreme, se proces nadaljuje s korakom 6.
4. V kolikor je za pošiljatelja ustvarjen ukrep časovnika za odpreme, se stanje e-TD spremeni v "V odpremi". Aktivira se časovnik, proces se v tej točki ustavi. Pošiljatelj prejeme obvestilo o opustitvi postopka. Po izteku časovnika se postopek nadaljuje s korakom 6, vendar le v primeru, ko je e-TD v stanju (V odpremi).
5. V času, ko je časovnik aktiven lahko DČ izvede naslednje aktivnosti:
5.1. Akcijo prepusti bo mogoče izvesti le na gibanjih "V odpremi", "V prejemu" in "V preverjanju". Akcija prepusti bo sprožila nadaljevanje postopka obdelave sporočila v EMCS. Proces se nadaljuje v točki 6.
5.2. Za gibanja za katere uradnik potrebuje več časa za pregled, se uporabi funkcionalnost "Kontrola". Proces bo prekinil časovnik in spremenil stanje dokumenta na "V preverjanju". Pošiljatelj sporočila bo prejel obvestilo o kontroli. V kolikor se dovoli nadaljevanje gibanja v EMCS, se uporabi funkcionalnost "Prepusti" in se nadaljuje s korakom 6.
5.3. Proces "Razveljavi" se uporabi v primeru, da mora DČ prekiniti poslovni process v EMCS. Proces se na tej točki ustavi.
6. Po uspešni potrditvi je e-TD dodeljena enotna referenčna trošarinska oznaka imenovana ARC. e-TD se avtomatsko vrne pošiljatelju, ki sedaj lahko odpremi blago. Istočasno pristojna uprava države članice odpreme pošlje e-TD upravi države članice prejema.
Formalno preverjanje osnutka e-TD
7. Uprava države članice prejema posreduje e-TD prejemniku.
8. Ko blago prispe, prejemnik pripravi poročilo o prejemu, ki mora biti predloženo upravi države članice prejema v preverjanje in potrditev.
9. Uprava države članice prejema preveri poročilo o prejemu glede na e-TD in morebitne dopolnilne informacije. V kolikor za prejemnika ni ustvarjen časovnik za prejeme, se proces nadaljuje s korakom 13.
10. Namembna država (Slovenija) preveri ali so izpolnjeni vsi pogoji za avtomatsko prepustitev. V kolikor je za prejemnika ustvarjen časovnik za prejeme, se proces nadaljuje s korakom 13.
11. V kolikor samodejna prepustitev ni možna, se stanje poročila o prejemu spremeni v "V prejemu". Aktivira se časovnik, process se v tej točki ustavi. Po izteku časovnika se postopek nadaljuje s korakom 11, vendar le v primeru, ko je poročilo o prejemu v stanju "V prejemu".
12. V času, ko je časovnik aktiven lahko DČ izvede naslednje aktivnosti:
12.1. Akcijo prepusti bo mogoče izvesti le na gibanjih "V odpremi", "V prejemu" in "V preverjanju". Akcija prepusti bo sprožila nadaljevanje postopka obdelave sporočila v EMCS. Proces se nadaljuje v točki 13.
12.2. Za gibanja za katere uradnik potrebuje več časa za pregled, se uporabi funkcionalnost "Kontrola". Časovnik je ustavljen in pošiljatelj prejem obvestilo o kontroli. V kolikor se dovoli nadaljevanje gibanja v EMCS, se uporabi funkcionalnost "Prepusti" in se nadaljuje s korakom 13.
12.3. Proces "Razveljavi" se uporabi v primeru, da mora DČ prekiniti poslovni process v EMCS. Proces se na tej točki ustavi.
Formalno preverjanja osnutka poročila o prejemu
13. Po uspešni validaciji se poročilo o prejemu vrne prejemniku, hkrati pa se razpošlje vsem vpletenim upravam držav članic vključno z upravo države članice odpreme, ki ga posreduje pošiljatelju.
14. Če poročilo o prejemu ne izkazuje manka, se e-TD sprosti in razbremeni izdajatelja zavarovanja. V kolikor poročilo o prejemu vsebuje manko ali presežek uprava države članice prejema ukrepa po postopku opisanem v Poročilo o prejemu.
Trošarinski uradniki držav članic, ki niso neposredno vpleteni v postopek gibanja lahko prenesejo ali pridobijo informacije o gibanju (e-TD).
Za več informacij glej Trošarinski uradniki.
Mogoči so tudi nekateri naslednji primeri:
· Pošiljatelj lahko prekliče gibanje preden je blago odpremljeno iz skladišča.
· Pošiljatelj lahko spremeni namembni kraj dobave kadarkoli po predložitvi e-TD.
· Prejemnik lahko zavrne pošiljko pred ali po odpremi gibanja iz trošarinskega skladišča. Pošiljatelj lahko v tem primeru prekliče e-TD ali spremeni namembni kraj (funkcija ni podprta za nacionalna gibanja).
Neposredna dobava trošarinskega blaga
Obstaja posebna različica osnovnega scenarija, ko carinski organ odobri gibanje pod režimom odloga plačila trošarine do drugega kraja, kakršno je trošarinsko skladišče ali kraj, ki ni lokacija prejema trošarinskih izdelkov, navedena v dovoljenju pooblaščenega prejemnika. Upoštevati je treba naslednje omejitve:
· Prejemnik je lahko imetnik trošarinskega skladišča ali pooblaščeni prejemnik, ki ima dovoljenje za neposredno dobavo.
· Namesto podatkov o nazivu in naslova kraja prejema se lahko uporabijo šifrirane oznake.
· Po prejemu, mora prejemnik, ki je naveden v e-TD predložiti poročilo o prejemu.
· Po prejemu trošarinskih izdelkov nastane obveznost plačila torošarine v skladu z nacionalno zakonodajo, razen če se nadaljuje režim odloga plačila trošarine.
· Posamezna država članica se lahko odloči, če bo dovolila gibanje na lokacijo neposredne dobave in če mora biti posamezen kraj neposredne dobave posebej odobrem. Lokacije neposredne dobave se ne prenašajo v SEED.